Tävlingsprogram 2019

Tävlingsprogram 2019

SFSF:s Tävlingsprogram 2019

     
Datum Tävling Rond Arrangör Inbjudan Resultat  
             
29  jan IFAA Indoor Mail Match nr1 12x5 pilar Team AC Inbjudan Resultat  
24 feb IFAA Indoor Mail Match nr2 12x5 pilar Team AC Inbjudan    
10 mars RM inomhus 24x5 pilar Umeå/ Team AC Inbjudan    
24 mars IFAA Indoor Mail Match nr3 12x5 pilar Team AC Inbjudan    
24 mars RM inomhus 24x5 pilar Team AC  Inbjudan    
 24 mars RM inomhus  24x5 pilar Hälsinge BS Inbjudan    
30 mars RM inomhus 24x5 pilar Arvika Archery      
15 april Vårträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
27 april Frykstajakten 2x14 3D Värmlands FB Arvikabanan    
onsdag 1 maj Lärjeträffen 2x14 Field BK Fältskyttarna      
11 maj Bergaträffen 2x14 Animal Arvika Archery      
18 maj Wermland Open 2x14 Hunter Värmlands FB      
19 maj Wermland Open 2x14 Field Värmlands FB      
juni Långvaksträffen 2x14 3D Arvika Archery      
juni Torparrundan 2x14 Field Team AC Inbjudan    
15  juni Belugaträffen 2x10 International Värmlands BF Huntertavlor    
16  juni Burmaträffen 2x14 Hunter BK Fältskyttarna      
juli Midsommarflinten 2x14 Flint, Fieldtapet max 30Y Hälsinge FBS      
13 juli RM Field/Hunter 2x14 Field Team AC Inbjudan    
 14 juli RM Field/Hunter 2x14 Hunter Team AC Inbjudan    
10 aug Semesterjakten 2x14 3D Värmlands FB      
11 aug Semesterträffen 2x14 Field BK Fältskyttarna      
31 aug ABA-Jakten 2x20 jaktmål Australienska Team AC Inbjudan    
 7 sept RM 3D 2x14 3D Arvika Archery      
 8 sept RM 3D 2x14 3D Arvika Archery      
14 sept Torparjakten / KM 2x14 Animal Team AC Inbjudan    
15 sept Höstträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
 28 sept Egrons Minne / KM 2x14 Animal Värmlands FB Arvikabanan    
5 okt Cloutskytte långhållstävling Team AC Inbjudan    
8 dec Inomhus flint 2x7 Flintrond Hälsinge BS      
 31 dec Nyårsträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
               
               
jan-  okt Veterantour Resultatblankett   Inbjudan    

 

 

1. Tävlingarna skall annonseras på SFSF:s hemsida

2. Resultatlista skall efter tävlingen sändas till SFSF:s hemsida och till SFSF:s sekreterare.

SFSF hemsida; kontakt

SFSF sekreterare; kontakt

 

Arrangerade klubbars kontaktpersoner;

Värmlands BF, Arvid Romanov 073-83 90 771

BK Fältskyttarna, Leif Andersson 031-33 04 945

Team AC, Stig Östgård 070-635 80 48

Arvika Arcery, Ulf Eriksson 070-643 29 75

Hälsinge FBS, Rebecca Källström 070-233 03 26