Tävlingsprogram

Tävlingsprogram 2018

SFSF:s Tävlingsprogram 2018

     
Datum Tävling Rond Arrangör Inbjudan Resultat  
             
29 jan IFAA Indoor Mail Match nr1 12x5 pilar Team AC Inbjudan Resultat  
24 feb IFAA Indoor Mail Match nr2 12x5 pilar Team AC Inbjudan    
17 mars RM inomhus 24x5 pilar Hälsinge FBS      
24 mars IFAA Indoor Mail Match nr3 12x5 pilar Team AC Inbjudan    
24 mars RM inomhus 24x5 pilar Team AC  Inbjudan    
24 mars RM inomhus 24x5 pilar Arvika Archery      
22 april Vårträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
28 april Frykstajakten 3D 2x14 Värmlands FB Arvikabanan    
1 maj Lärjeträffen 2x14 Field BK Fältskyttarna      
26 maj 3D 2x14 3D Arvika Archery      
27  maj Burmaträffen 2x14 Hunter BK Fältskyttarna      
juni Torparrundan 2x14 Field Team AC Inbjudan    
ons.13  juni Kravallen 2x14 Hunter Team AC Inbjudan    
16  juni RM utomhus 2x14 Hunter Värmlands FB      
17  juni RM utomhus 2x14 Field Värmlands FB      
30  juni Midsommarflinten 2018 2x14 Flint, Fieldtapet max 30Y Hälsinge FBS Inbjudan    
21 juli Semesterjakten 2x14 Animal Värmlands FB      
18 aug ABA-Jakten 2x20 jaktmål Australienska Team AC Inbjudan    
sept International Round 2x10 Huntertavlor Team AC Inbjudan    
1 sept Wermland Open 2x14 Hunter Värmlands FB      
2 sept Wermland Open 2x14 Field Värmlands FB      
15 sept Torparjakten 2x14 Field Team AC Inbjudan    
15 sept RM 3D 2x14 3D Arvika Archery      
 16 sept  RM 3D  2x14 3D Arvika Archery      
23 sept Höstträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
 29 sept Egrons Minne 2x14 Animal Värmlands FB Arvikabanan, KM    
6 okt Cloutskytte  "längdskytte" Team AC Inbjudan    
31 dec Nyårsträffen 2x14 Animal BK Fältskyttarna      
               
               
               
jan-  okt Veterantour Resultatblankett        

 

 

1. Tävlingarna skall annonseras på SFSF:s hemsida

2. Resultatlista skall efter tävlingen sändas till SFSF:s hemsida och till SFSF:s sekreterare.

SFSF hemsida; kontakt

SFSF sekreterare; kontakt

 

Klubbarnas kontaktpersoner;

Värmlands BF, Arvid Romanov 073-83 90 771

BK Fältskyttarna, Leif Andersson 031-33 04 945

Team AC, Stig Östgård 0910-368 53

FBK Lavskrikan, Lennart Nordsvahn 0730-71 18 71

i3 Sportcenter, Christer Andersson 070-351 08 58

Berguvens FBK, Christian Hedvall 073-90 90 296

BK Vikingarna, Rolf Nilsson 070-517 78 98

7h Fältskyttar, Martin Iderbrant 070-765 36 33

Arvika Arcery, Ulf Eriksson 070-643 29 75

Hälsinge FBS, Rebecca Källström 070-233 03 26